Pravděpodobně si kladete otázku: co to proboha ten Facility management je? Strohá definice říká, že je to obor zabývající se „integrací činností v rámci organizace k zajištění a rozvoji sjednaných služeb, které podporují a zvyšují efektivitu vlastní základní činnosti“ (ČSN/EN 15221). Z toho ale asi moc moudří nebudete. Dobrá, tak to zkusíme říct jinak: Facility management se zabývá řízením podpůrných činností dané organizace. To už zní lépe, ale pořád to ještě není úplně srozumitelné. Podívejme se tedy na následující příklad. Dejme tomu, že naší organizací je škola. Co je hlavní, tedy základní činností školy? Pochopitelně poskytovat vzdělání. Je však nabíledni, že vedle toho, že ve třídách sedí žáci a učitelé a jdou si vzájemně na nervy, kterýžto proces nazýváme vzděláváním, v takové škole bude probíhat ještě spousta dalších činností a procesů. Mnoho z nich velmi důležitých, ne-li nezbytných proto, aby vůbec bylo možné někoho vzdělávat. Například někdo musí sedět v ředitelně a celé to řídit. Nebo se starat o hospodaření ústavu. O to, aby každý den byly včas k dispozici klíče, protože lézt si na nervy na chodníku je samozřejmě mnohem méně zábavné než lézt si na nervy ve třídě; je tady nějaký majetek, který je nutno evidovat, požární zabezpečení, které je nutné udržovat, stravování žáků i učitelů a mnoho dalšího. Čím lépe jsou všechny tyto procesy vzájemně sladěné, tím efektivnější je potom samotná hlavní činnost organizace, v našem případě tedy proces předávání vědomostí. A právě to je úkolem Facility managementu.
Jedná se o obor relativně mladý, jeho historie sahá do roku 1980, kdy se ve Spojených státech amerických ustavila National Facility management Association, sdružující specialisty v tomto oboru. Do Evropy proniká až o desetiletí později a jeho průkopníky jsou především Velká Británie nebo skandinávské země. Původní asociace potom poněkud změnila název – přesněji řečeno slůvko „národní“ nahradilo slovo „mezinárodní“, čili International Facility management Association. Zajímavostí je, že Česká republika byla první z postkomunistických zemí, která se k této síti přidala.
Jak jsme viděli na příkladu školy, Facility management nás provází takřka na každém kroku. Často, aniž si to vůbec uvědomujeme nebo aniž mu přikládáme vůbec nějaký význam. Věci prostě z nějakého důvodu fungují – a to nám stačí. Avšak benefitem kvalitního Facility managementu je zejména finanční úspora a prodloužení životnosti majetku. A řekněme si upřímně, že ani jedno není k zahození.